sobota, 12 lutego 2011

Sun of Jamaica

W 1946 Errol Flynn przypadkowo przybył na Jamajkę – szkuner którym płynął uległ katastrofie podczas huraganu a on sam dryfował aż zobaczył ląd. Resztką sił dopłynął do brzegu a wydarzenie to zapoczątkowało jego wieloletnią miłość do tej przepięknej wyspy. Było to zdarzenie autentyczne, stało się inspiracją dla Margaret Cezair - Thompson i pobudziło jej wyobraźnię do stworzenia swojej opowieści.

Książka „Córka pirata” to taka mini-saga o losach dwóch kobiet – Idy oraz jej córki May połączonych postacią Flynna – sławnego aktora z lat czterdziestych, który odegra w ich życiu ważną rolę.
Dla mnie największym plusem książki było umieszczenie jej akcji na Jamajce – autorka pochodzi właśnie z tej wyspy i chociaż obecnie osiadła w Stanach Zjednoczonych, to na kartach powieści po prostu czuje się jej ogromną miłość do swojego kraju, a zwłaszcza do jego wspaniałej przyrody . Jak mówi słowami jednej
z bohaterek : „ Zawsze byłam do szaleństwa zakochana w ziemi, na której się urodziłam – w ziemi, nie narodzie albo państwie, to nie jest patriotyzm; to takie ziemiolubstwo, będące jednocześnie namiętnością i rodzajem ucieczki. Kiedy byłam mała wstawałam zwykle wcześniej od innych, żeby mieć widok tylko dla siebie i żeby nikt nie stał miedzy mną i porannym powietrzem”¹…

Jamajka to kraj, gdzie krzyżują się drogi białych i czarnych, ubodzy żyją obok bogatych, czary wiedźm 'obeah' mieszają się z nowoczesnością . To kraj pełen kontrastów – gdzie piękno krajobrazu bywa zakłócone przez nędzne chatki i dachy z blachy falistej. To kraj pokoju, miłości , ojczyzna reggae, ska i rastafarian, a jednocześnie kraj w którym w latach siedemdziesiątych podczas uzyskiwania przez wyspę niepodległości dochodziło do krwawych zamieszek a na ulicach pojawiło się kubańskie wojsko. To wszystko znajdziemy na kartach tej książki. To ciekawa powieść, pisana barwnym językiem, z powiewem bryzy znad Morza Karaibskiego, zapachu mango i pięknych krzewów amarylisu rosnących tutaj bujnie. To taki promyk słońca w ten zimowy czas.

_____________________

¹ Margaret Cezair – Thompson „ Córka pirata ”, str. 369

_____________________

Autor: Margaret Cezair-Thompson

Wydawnictwo: Świat Książki

Data polskiej premiery: 2010

Moja ocena : 4/5


____________________________

A na koniec dla poprawy nastroju – rodowity Jamajczyk – Bob Marley :)_________________________

7 komentarzy:

 1. Całkiem ciekawie się zapowiada, więc chętnie przeczytam:). A na Jamajkę chętnie bym się wybrała, zwłaszcza teraz;).
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Z przyjemnościa przeczytam :) Też chętnie wybrałabym sie na Jamajkę... To jak, jedziemy? :P

  OdpowiedzUsuń
 3. No to jest nas już trzy chętne na wyjazd :)

  OdpowiedzUsuń
 4. ' And those people that declared me crazy (I'm not going
  to mention any names), have their own radio shows
  right now. This scene, very similar to a scene
  in the original 'Tron,' makes you realize the importance of 'Users. I love trance music, and as much as I respect the new house guys, and I really like their sound, I cannot make that in that way because it is not close to my heart, you know.

  Here is my blog post: Jean Michel Jarre Discography Free Download

  OdpowiedzUsuń
 5. , Is Muscle Maximizer a sham or does it sincerely work.
  Except this is exactly what does happen, frequently in badly considered build muscle
  strategies. Then opt for ones cheapest way to help you feed those guns while using the
  Egg White peptids.

  My web site ... Somanabolic Muscle Maximizer Review

  OdpowiedzUsuń
 6. The method that will work the best will depend on if the book you want is protected by DRM.
  The intent was for PDF files to provide a way to distribute documents electronically and have them display or print consistently regardless of the type of computer system.
  I didn't have much money to spend, and some friends had told me that you could get a free laptop by signing up with a new broadband provider, or new mobile phone provider.

  My website; free pdf ebook download

  OdpowiedzUsuń
 7. , Is Muscle Maximizer a sham or does it sincerely work.
  5- The actuality about whenever and tips on how to work with both of those dumbbells and
  equipments to place on high level of quality muscle quickly.
  At duration for just a very limited time time period, it'll be incorporated a unique plan that will produce complete ''mirror magic'' for your entire body within seven days.

  Take a look at my site - Somanabolic Muscle Maximizer Review

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz jest dla mnie cenny i bardzo mile widziany, tak więc śmiało zapraszam do dzielenia się ze mną Waszymi myślami i odczuciami :)